BCSS Scholarship Recipient Announcement

BC School Sports wishes to congratulate the 16 scholarship recipients.  Recipients were selected on the basis of their academic success, sport participation, community involvement and leadership.  We wish these 16 students best of luck in their post-secondary endeavours. 

Dave Gifford Memorial Awards

Dave Gifford was a BCSS Director from 1988-90, and received the BCSS Honour Award in 1992. He was a teacher and Administrator in Vancouver, and died in 1992. In his honour, this scholarship is for one male and one female student who truly excels as a student-athlete. Value: $700 each 

Mieke Marie Dumont - South Kamloops Secondary

Sports played: volleyball, basketball, soccer

Athletic Achievements: Titan Award (excellence award), Dalhousie University Athletic Scholarship, South Kamloops Secondary Female Athlete of the year

Academic Achievements: Senior Academic Athlete of the Year, Dalhousie University Academic Entrance Scholarship, Honour Roll, Principal’s List 

John Gay - Okanagan Mission Secondary

Sports played: cross country, track & field

Athletic Achievements: BC High School Track & Field Championships Senior Boys 300m silver medallist (8:43.84), BC High School Track & Field Championships Senior Boys 2000m Steeplechase Silver Medallist (6:02.2)

Academic Achievements: Principal’s List, Work Ethic Award, Student of the Year

 

Zone Scholarships

Scholarships will be awarded in each of the seven BCSS Designated Zones. Successful applicants will have outstanding academic and athletic achievements.  This year, we have 14 recipients, seven female and seven male.  Value: $500 each 

Kyle MacLean - Fernie Secondary School (Zone A)

Sports played: volleyball, skiing

Athletic Achievements: 11th Overall Boys Skiing Provincial Championships, Honourable Mention All Star Team Boys Volleyball Provincials

Academic Achievements: Dogwood Bilingual Certificate, French Immersion Student 

 

Malcolm Heinrichs - Southern Okanagan Secondary School (Zone B)

Sports played: volleyball, basketball, tennis

Athletic Achievements: Provincial 2nd Team All-Star AA Basketball Provincials, Sr. Athlete of the Year, Jr. Athlete of the Year, 1st Place Terry Fox Run

Academic Achievements: Honour Roll, Passport to Education Stamp 

Rylee McKinlay - Princess Margaret Secondary School (Zone B)

Sports played: volleyball, basketball, tennis, soccer

Athletic Achievements: BC Soccer Provincial Champions, Soccer Okanagan Valley Champions, Girls Athlete of the Year, Girls Volleyball Player of the Year

Academic Achievements: Runner-Up All Around Student of the Year, Gold Honour Student, Citizenship Award, English Student of the Year 

 

André Dubé - Lakes District Secondary School (Zone C)

Sports played: skiing, snowboarding, soccer, mountain biking, rugby

Athletic Achievements: 1st Place Snowboarding Boys Gr. 8-12 Individual Provincial Championships, 14th Place Soccer Provincial Championships

Academic Achievements: Honour Roll with Distinction, UNBC Academic Scholar Award, DELF, Top Academic Student 

Carly Shaw-MacLaren - Duchess Park Secondary (Zone C)

Sports played: basketball, soccer, cross country

Athletic Achievements: Senior Athlete of the Year, Senior Girls Basketball City All-Star, AA Senior Girls Basketball 1st All-Star, Senior Girls Soccer MVP

Academic Achievements: Principal’s List, UNBC Academic Achiever, BC Indoor Soccer League Scholarship, Her Majesty Queen Elizabeth II Scholarship Award 

 

Jamie Tersago - Smithers Secondary (Zone D)

Sports played: wrestling

Athletic Achievements: Provincial Gold Medallist - Wrestling, Most Outstanding Female Athlete at Smithers Secondary, 5th at Canada Summer Games- Wrestling

Academic Achievements: Principal’s Effort Honour Roll, DELF Internationally Recognized French Level B2 

Ryan Wright - Hazelton Secondary (Zone D)

Sports played: soccer, volleyball, basketball

Athletic Achievements: BCSS Sports Commissioner’s 11 Award for Boys A Soccer Provincials, Senior Male Athlete of the Year, Senior Boys Basketball Zones All-star, 2013 Slurpee Soccer Cup Player of the Game

Academic Achievements: ‘A’ Honour Roll, Loran Scholarship Provincial Finalist

 

Michael Baart - St. Michael’s University School (Zone E)

Sports played: soccer, rugby

Athletic Achievements: 4th Place Rugby Provincial Champions, Ryan Cup City Champions, Gareth Rees Boot Game Winners and Man of the Match

Academic Achievements: UVIC Varsity Sport Scholarship, Dogwood Award Winner, AP Physics B 90%, Honour Roll 

Lindsay Cole - Mount Douglas Secondary (Zone E)

Sports played: field hockey, soccer, basketball, track & field, cross country

Athletic Achievements: Trelawney Shield - Most Outstanding U18 Player, Gwen Little “Junior of the Year” Award, Mount Douglas School Female Athlete of the Year, Sports Excellence Certificate

Academic Achievements: Challenge Program for Gifted Students, Honour Roll

 

Julia Hodanic - Burnaby Mountain Secondary (Zone F)

Sports played: cross country, basketball, track & field

Athletic Achievements: 2014 Burnaby Sports Hall of Fame Award, HSBC/Telus “Canada One Foundation” Basketball Award

Academic Achievements: Burnaby Mountain Secondary Gold Cord Recipient, “AAA” Academic Athlete All-Star Award, Honour Roll with Distinction 

Tom Kanwischer - Handsworth Secondary School (Zone F)

Sports played: rugby

Athletic Achievements: Capilano Rugby Club - Winner ‘Best Back’ Player U20, Provincial Rugby Team U18, Representative Team Vancouver U18 Rugby Team

Academic Achievements: Chancellor’s Scholar, Honour Roll with Distinction, Best Senior Brass Soloist at BC Interior Jazz Festival

 

Christine Howlett - South Delta Secondary School (Zone G)

Sports played: volleyball, basketball, track & field

Athletic Achievements: Club Volleyball Provincial Champions, School Volleyball Provincial Champions, Club Volleyball Provincial MVP, First Team All-star at School Volleyball Provincials

Academic Achievements: Principal’s List, Honour Roll, G-Club 

Keesha Khehra - North Surrey Secondary (Zone G)

Sports played: basketball, soccer, cross country, field hockey

Athletic Achievements: Surrey Firefighters’ Goodwill Basketball Award, North Surrey Girls Field Hockey MVP, North Surrey Grade 12 Aggregate

Academic Achievements: Loran Scholarship Provincial Finalist, UBC Chancellor’s Scholar, Principal’s Honour Roll, Top Pre-Calculus 12 Student 

Travis Muller - Langley Christian High School (Zone G)

Sports played: basketball, volleyball, track & field

Athletic Achievements: Gold in Senior Boys High Jump at BCSSAA Track & Field Tournament, Gold in Senior Boys High Jump at the Fraser Valley Relays Track & Field meet, 2nd Team All-Star - Senior Boys AA Fraser Valley Basketball Playoffs

Academic Achievements: Completion of Apprenticeship Program

 

 

For media inquiries, please contact BCSS at 604-477-1488.

Information on next year's scholarships will be available on our website.  Keep checking back to find out more information.

Platinum Partners